HomeAbout UsACC LeadershipDisplay

COLONEL R. CARY AMBURN

PRINT | E-MAIL

Colonel R. Cary Amburn is the Director of Communications, Headquarters Air Combat Command, Joint Base Langley-Eustis, Virginia. He is responsible for cyberspace and communications policy, resource advocacy, and program management supporting ACC’s mission—providing combat ready forces to deliver dominant combat airpower in support of national security strategy implementation. His team provides critical cyberspace and communications support for the command’s 34 wings, 1,300 aircraft, 19 bases, and 70 worldwide operating locations with 94,000 active-duty and civilian personnel.  Prior to this assignment, Colonel Amburn served as the Mission Support Director for the Air Force Technical Applications Center, Patrick Air Force Base, Florida where he led a 350-person directorate responsible for providing cyber operations, logistics, maintenance, program management, and postal support.  The directorate also operates and sustains the U.S. Atomic Energy Detection System, enabling AFTAC’s global monitoring mission to support high-level national and Department of Defense agency customers.  Colonel Amburn is a Cyberspace Operations Officer and has served in every level of the Air Force structure from Headquarters to Squadron.  He has commanded both garrison and deployed communications units.

 

EDUCATION

1989     Bachelor of Arts in Political Science with a minor in Business Management, University of Tennessee, Knoxville, Tennessee.

1989     Operations Management Officers Course, Keesler AFB, Mississippi.

1993     Squadron Officers School, Maxwell AFB, Alabama.

1995     Master of Arts in Public Administration, Troy State University, Troy, Alabama.

1996     Master of Science in Human Resource Management, Troy State University, Troy, Alabama.

1997     Advanced Communications Officer Training, Keesler AFB, Mississippi.

2002     Air Command and Staff College (correspondence), Maxwell AFB, Alabama.

2002  Joint Forces Staff College, Norfolk, Virginia.

2007     Air War College, Maxwell AFB, Alabama.

2011     Master’s in Strategic Military Studies, Air War College, Maxwell AFB, Alabama.

 

ASSIGNMENTS

1. November 1989September 1992, Adjutant, 436th Tactical Fighter Training Squadron, then 433rd Fighter Squadron and later 8th Fighter Squadron, Holloman AFB, New Mexico.

2. September 1992March 1995, Emergency Actions Officer, 363rd then later 20th Fighter Wing Command Post, Shaw AFB, South Carolina.

3. March 1995 March 1996, Squadron Section Commander, 79th Fighter Squadron, Shaw AFB,      South Carolina

4. March 1996September 1996, Executive Officer, 20th Operations Group, Shaw AFB, South Carolina.

5. September 1996October 1997, Assistant Chief, Wing Plans, 43rd Airlift Wing, Pope AFB,              North Carolina.

6. October 1997October 1998, Commander, Plans and Implementation Flight, 43rd Communications Squadron, Pope AFB, North Carolina.

7. October 1998September 1999, Commander, Information Systems Flight, 43rd Communications Squadron, Pope AFB, North Carolina.

8. September 1999March 2001, Director of Communication and Information, 615th Air Mobility Support Group, Hickam AFB, Hawaii

9. March 2001June 2002, Action Officer, Chief Information Officer Division then Information Assurance Division, Headquarters Pacific Air Forces, Hickam AFB, Hawaii

10. June 2002September 2002 - Student, Joint Forces Staff College, National Defense University, Norfolk Naval Base, Virginia.

11. September 2002July 2005, Chief, C4 Programs Branch, Headquarters U.S. Special Operations Command, MacDill AFB, Florida.

12. July 2005July 2006, Chief, Customer Support Division, Headquarters U.S. Special Operations Command, MacDill AFB, Florida.

13. July 2006July 2008, Commander, 55th Communications Squadron, Offutt AFB, Nebraska.

14. July 2008July 2010, Chief, Current Operations and Crisis Response Division, Office of Warfighting Integration and Chief Information Officer, Headquarters United States Air Force, Washington D.C.

15. February 2009August 2009 Commander, 455th Expeditionary Communications Squadron, Bagram Airfield, Afghanistan

16. July 2010June 2011 Student, Air War College, Maxwell Air Force Base, Alabama.

17. June 2011May 2014, Chief, Strategy Integration, Office of Business Transformation, Office of the Secretary of the Air Force, Headquarters, United States Air Force, Washington, D.C.

18. May 2014 – Mar 2016, Director, Mission Support Directorate, Air Force Technical Applications Center, Patrick Air Force Base, Florida.

19. Mar 2016 - April 2017, Director, Command, Control, Communications and Computers (C4) Systems Directorate (CJ-6), Combined Joint Task Force - Horn of Africa, Camp Lemonnier, Djibouti

20. June 2017- Present, Deputy Director, Communications Directorate, Headquarters Air Combat Command, Langley Air Force Base, Virginia.

 

SUMMARY OF JOINT ASSIGNMENTS

1. September 2002July 2006, Chief, C4 Programs Branch and later Chief, Customer Support Division, Headquarters U.S. Special Operations Command, MacDill AFB, Fla., as a lieutenant colonel

2. Mar 2106 - April 2017, Director, Command, Control, Communications and Computers (C4) Systems Directorate (CJ-6), Combined Joint Task Force - Horn of Africa, Camp Lemonnier, Djibouti as a colonel

 

 

MAJOR AWARDS AND DECORATIONS

Bronze Star Medal

Defense Meritorious Service Medal

Meritorious Service Medal with a silver and bronze oak leaf cluster

Air Force Commendation Medal with oak leaf cluster

Army Commendation Medal

Joint Service Achievement Medal with oak leaf cluster

Air Force Achievement Medal with oak leaf cluster

Joint Meritorious Unit Award

National Defense Service Medal with bronze star

Nuclear Deterrence Operations Service Medal

Armed Forces Services Medal

Armed Forces Expeditionary Medal

Afghanistan Campaign Medal

 

EFFECTIVE DATES OF PROMOTION

Second Lieutenant          August 29, 1989
First Lieutenant               August 20, 1991
Captain                           August 20, 1993
Major                              December 1, 2000
Lieutenant Colonel         December 1, 2005

Colonel                           April 1, 2011

 

(Current as of June 2017)